X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Alan Adı (Domain) Nedir?

AnasayfaYazılarWeb TasarımAlan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı (Domain) Nedir?
Müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan soru olan alan adı (domain) nedirin cevabı bu makalede ayrıntılı şekilde anlatılacaktır. İnternet ortamında açılan her web sitesinin bir ip adresi vardır. Bu ip adreslerini akılda tutmak zor olacağı için alan adı diğer adıyla domain adreslerine ihtiyaç vardır. 
Kullanıcılar alan adlarını kiralama yöntemiyle satın alabilir. Alan adları yıllık alınabileceği gibi on veya daha fazla senelik de kiralanabilir. Örneğin 7renkweb.com bir alan adıdır. Buradaki .com ise domainin uzantısıdır. Bugün yüzlerce alan adı uzantısı vardır. Domainlerde en çok kullanılan ve bilinen .com uzantısıdır. Bunun dışında .net, .org, .com.tr, .co vs… gibi uzantılardan da seçim yapabilirsiniz. 

Alan adının başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını anlama?
Alan adını satın alabilmeniz için başka biri tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Alan adınızı şu linkten sorgulatarak boş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer domain boştaysa alan adınının uzantısındaki fiyata göre satın alma işlemini başlatabilirsiniz. Alan adınız daha önce başka birisi tarafından kaydedilmiş ise alan kişiyle irtibata geçip domaini satıyorsa kendi hesabınıza transfer edebilirsiniz.

Alan adını nasıl satın alacağım?
Alan adını kayıt edeceğiniz yerin icann akreditesine sahip olup olmadığına dikkat edin. Icann logosuna sahip firmalardan alan adınızı kayıt ettirebilirsiniz. Web sitesi kurulumu hakkında bilginiz yoksa web tasarımı yaptıracağınız firmadan da alan adını kendi adınıza kayıt etmesini talep edebilirsiniz. 7 Renk Web olarak müşterilerimize hem hazır web sitesi hizmetinde hem de özel web tasarım projelerinde ücretsiz olarak alan adını register etmekteyiz.


Top